wtorek, 12 kwietnia 2022

Nowości książkowe z wojną w tle

W naszej bibliotece pojawiły się nowości książkowe związane z tematyka wojenną w różnych aspektach,  dawnych i tych bardziej aktualnych. Temat wojny jest bardzo trudny, ale niestety dotyka również dzieci. Wybraliśmy kilka książek, poruszających temat wojny,  widzianej oczyma dziecka.




Zapraszamy do  bliższego zapoznania się z książkami:


 
1.  "Hebanowe serce" - Renata Piątkowska

Omenka kocha siedzieć w cieniu ogromnego mangowca i uczyć się z innymi dziećmi literek albo pić gęstą, słodką herbatę i słuchać opowieści starszyzny. Niestety wioskę Omenki atakują oddziały żołnierzy – kto może, ucieka przed nimi, rodzina chłopczyka także. Uciążliwa jest to podróż, w piekących promieniach słońca, w ciasnocie, za ostatnie oszczędności.

Czy ich łódź dopłynie do bezpiecznej przystani? Czy hebanowy Orion, którego Omenka ściska w swojej małej rączce, ochroni rodzinę chłopczyka?

Przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki.

wiek: 7+

 (opis ze strony  wydawnictwa Literatura)

 

 2. "Teraz tu jest nasz dom" - Barbara Gawryluk
 
 Kiedy w Doniecku robi się coraz niebezpieczniej i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy. Ciepłe przyjęcie w obozie dla uchodźców osładza Romkowi i jego rodzeństwu pobyt w nowym miejscu, ale dzieci tęsknią za dziadkami i dopytują, kiedy będą wracać  do domu. Niestety nie nastąpi to szybko, dlatego cała rodzina uczy się polskiego, żeby dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Romek zaczyna powoli rozumieć, że teraz tu ma być ich dom. Ale jeszcze nie wie, czy go lubi, czy nie.

Historia jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. Ponieważ rodzina (polsko-ukraińska) chce pozostać anonimowa, żeby jak najszybciej zasymilować się z Polakami, nie podajemy ich nazwiska ani nazwy miasta, w którym osiedli.

wiek; 8+

  (opis ze strony  wydawnictwa Literatura)
 
 
 3. " Mój tato szczęściarz" - Joanna Papuzińska

 
Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi

związane. Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. Dzieci najbardziej lubią te o Powstaniu Warszawskim, bo tata mówi, że zawsze miał szczęście, chociaż czasem to trochę zabawne. Bo na przykład czy złamana ręka albo miejsce w szpitalu pod stołem to szczęście, czy pech? 

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Powstaniu Warszawskim wszystko było inne niż dziś, koniecznie zajrzyj do tej książki, a jeśli lubisz spacerować, koniecznie zabierz ją ze sobą na przechadzkę.

wiek: 5+

   (opis ze strony  wydawnictwa Literatura)
 

 4. "Wilczek" - Katarzyna Ryrych

Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie wilczkiem (od piosenki Obława Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa.

Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u babci i dziadka.

Na ulicach pojawią się Szarzy Rycerze i ich niewielkie piecyki, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi.

Ale wilczek – wnuk bohatera walczącego za wolność podczas II wojnie światowej – nie boi się ani gryzącego dymu ani nawet samego Wrona.

wiek: 8+

(opis ze strony  wydawnictwa Literatura)
 



5. "Wszystkie lajki Marczuka" - Paweł Beręsewicz

W szkole zostaje ogłoszony konkurs na projekt gimnazjalny polegający na spopularyzowaniu postaci miejscowego bohatera. Coraz częściej poprzez Facebooka i komunikatory wyobraźnią młodych zaczyna władać nazwisko "Marczuk". Kim jest Marczuk? Pisarzem, science-fiction, pionierem ekologii, doradcą Lady Gagi do spraw koloru paznokci?

Interesują się nim wszyscy - i Adam, i didżej Koniu, i dyrektor, a nawet... Kuratorium Oświaty! Cała Polska wręcz huczy od plotek o bohaterze z Choszczówki.

wiek: 14+

 (opis ze strony  wydawnictwa Literatura)


 

 6. "Chłopiec, dziewczynka i mur" - Ulf Stark, Anna Hoglund

Adham widzi mur każdego ranka, kiedy wygląda przez okno. I codziennie ma nadzieję, że muru nie będzie.

Ale zawsze tam jest, szary i ponury jak zwykle. I tak wysoki, że nie da się przez niego przedostać. A po drugiej stronie stoi dom, w którym kiedyś mieszkali — Adham, tata, mama i Sulafa, jego siostra. Sulafa tak bardzo chciałaby dostać pomarańczę z ich dawnego ogrodu!

Poruszająca opowieść o pomysłowości Adhama, wierszach Sulafy i tęsknocie.

wiek 6+

 (opis ze strony  wydawnictwa Zakamarki)
 

 
7. "Mama zawsze wraca" - Agata Tuszyńska
 
Oparta na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Poetycko zilustrowane świadectwo ocalającej mocy miłości i wyobraźni.

Nikt nie wie, że tu mieszka dziewczynka. Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek. Tak mi powiedziała. [...] Nie czułam się smutna. Nie było mi źle. Nie wiedziałam w ogóle, że jest inne życie. Myślałam, że tak to jest. Nigdy nie chciałam wyjść, bo nie wiedziałam, że można wyjść.

Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę.

Nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany i listki, które przynosiła jej mama, sanki rysowane węglem na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała.

Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię.
 
 
  (opis ze strony  wydawnictwa Dwie Siostry)
 

 
8. "Dom cioci Lusi" - Krzysztof Stręcioch

Wandzia? Zosia? Basia? Żydówka? Polka? Opowie Wam swoją historię. Historię, która nie powinna się wydarzyć i nie może się powtórzy.
kategoria  wiekowa: 6-11
  (opis ze strony  wydawnictwa adamada)
 

 
 9. "Bombka babci Zilbersztajn" - Katarzyna Ryrych

Stara kamienica przy ulicy Jaśminowej kryje niejedną tajemnicę z przeszłości. Babcia Zilbersztajn, najstarsza lokatorka, zna historię tego miejsca najlepiej. Ninka, która od niedawna mieszka tu z rodzicami i bratem Alkiem, czuje się trochę zagubiona i samotna. Między nią a staruszką nawiązuje się przyjaźń. Na Gwiazdkę babcia Zilbersztajn daje Nince wyjątkowy prezent – piękną ręcznie malowaną bombkę. Od tej chwili zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. W starej szafie Ninka odkrywa przejście do niewielkiego ciemnego pokoju, gdzie spotyka dziewczynkę w staroświeckiej sukience. Dziewczynka najwyraźniej chowa się przed kimś, a jej lęk udziela się zdezorientowanej Nince. Czyżby dziewczynka grała w jakąś niezrozumiałą grę? Ninka wbrew sobie zostaje wciągnięta w tę dziwną zabawę, w której reguły ustalają tajemniczy oni. Groza narasta, gra staje się coraz bardziej brutalna, a jej końca nie sposób przewidzieć…

(opis ze strony  wydawnictwa EZOP)

Zachęcamy do czytania :)